Кредит МВФ — це необхідна, але ще не достатня умова стабілізації гривні

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у коментарі мережевому виданню «Вголос» розповів про те, як фінансова допомога Міжнародного валютного фонду дозволить розпочати стабілізацію валютної динаміки в Україні.

Гроші МВФ, звичайно, дають певне підґрунтя для валютної стабілізації, але лише певне. Адже ці кошти мають стабілізаційний характер. Їх спрямовують на підтримку платіжного балансу, насамперед на критичний імпорт, забезпечення зовнішньоборгових виплат і те, що можна використати на інтервенції. Та річ у тім, що сьогодні, на жаль, на валютному ринку присутні дуже високі адміністративні обмеження, у таких умовах складно казати, чи курсова динаміка має якесь економічне чи фундаментальне підґрунтя.

Адміністративні ж обмеження імпорту, доступу громадян до своїх заощаджень, до можливості оперувати валютними коштами для бізнесу — це дуже великі обмеження, і вони довго бути не можуть, а лише як тимчасовий захід. І тут дуже важливо, наскільки ці стабілізаційні кошти дійсно створять підґрунтя для економічних агентів, щоб вони активніше провадили бізнес-діяльність. Тоді можна сподіватися, що хоча би слабка економічна активність стане фундаментальною основою для міцності гривні. Та поки що можемо говорити лише про потенціал.

Щоправда, після кредиту МВФ можна сподіватися на одержання коштів і від ЄС та Світового банку. І все це в комплексі може стати реальною основою для зміцнення гривні. Та в нинішніх умовах, коли домінують адміністративні обмеження, коли політика центрального банку у валютній сфері залишається невизначеною, непрозорою, некваліфікованою, мені здається, дуже складно сподіватися, що ми маємо фундаментальні основи для валютної стабільності.

Тому я залишаюся, на жаль, прихильником того, що валютні ризики сьогодні є надто високими. І в умовах, якщо не буде активізації реформ, активізації бізнесу, послаблення адміністративних обмежень може призвести до нового девальваційного витка. Тому гроші МВФ — це лише перша необхідна, але далеко не достатня умова, щоб ми більш-менш спокійно говорили про валютну динаміку.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*