Підсумували роботу закладів охорони здоров’я

23 липня 2015 року відбулося засідання колегії Департаменту охорони здоров’я Хмельницької облдержадміністрації про підсумки роботи закладів охорони здоров’я за 6 місяців 2015 року.
На засідання були запрошені начальники управлінь охорони здоров’я Хмельницької та Кам’янець-Подільської міських рад, головні лікарі обласних ЛПЗ, ЦРЛ, центрів ПМСД, “СМСЧ № 4” м. Нетішин, головні лікарі вузлових лікарень ст. Гречани та ст. Шепетівка; заступники головних лікарів з медичного обслуговування або лікувальної роботи; головні лікарі обласних дитячих санаторіїв; директори медичних коледжів, училищ; головні штатні та позаштатні спеціалісти ДОЗ ОДА; начальники управлінь охорони здоров’я м. Хмельницького та Кам’янець-Подільського.
На порядок денний винесені питання щодо підсумків роботи Департаменту охорони здоров’я Хмельницької обласної державної адміністрації за I півріччя 2015.
Заступник директора – начальник управління фінансово-ресурсного та кадрового забезпечення Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Федів Наталія Василівна у своєму виступі зазначила, що на утримання закладів охорони здоров’я Хмельницької області у 2015 р. по загальному фонду виділено кошти в сумі 1 434,1 млн.грн., що в порівнянні з 2014 роком більше на 118,3 млн. гривень або 9 відсотків росту. В тому числі медична субвенція складає 1390,1 млн. грн., додатково виділено з місцевих бюджетів 44,0 млн. грн. За І півріччя 2015 рік виконання бюджету становить 718,6 млн.грн., або 50,1 % до річної суми асигнувань. Середня заробітна плата медичних працівників за І півріччя 2015 року склала 2703,6 грн. (І півр. 2014 — 2580,7 ріст 4,7%), в т.ч. лікарів — 3799,3 ( І півр. 2014 — 3691,69 ріст 2,9%). На сьогодні фактично не виплачується індексація доходів працівників галузі, в звязку з відсутністю фінансового ресурсу. Наразі, за інформацією Мінфіна розробляється новий порядок щодо виплати індексації.
Для виконання низки завдань галузі використовується програмно-цільовий метод фінансування для вирішення питань дороговартісного лікування певних хворих.
В обласному бюджеті на 2015 рік передбачено 21 331,8 тис.грн. на лікування хворих області на цукровий та нецукровий діабет, що на 1 528,9 тис.грн. або на 7,7 % більше, ніж у 2014 році. На сьогоднішній день завершено процедуру закупівлі ліків з вмістом інсуліну, укладено договори на загальну суму 19 185,1 тис. грн., за перше півріччя цього року поставлено інсулінів на суму 3 517,2 тис. грн.
В обласному бюджеті на 2015 рік враховані видатки на виконання заходів, затверджених в обласних программах. Зокрема, на виконання заходів, передбачених “Програмою розвитку галузі охорони здоров’я області на 2012-2015 роки”, обчислено видатки в сумі 55 089,4 тис.грн. за І півріччя використано 23 024,7 тис. грн.
На виконання заходів обласної програми “Репродуктивне здоров’я населення Хмельницької області” враховані видатки в сумі 400,0 тис.грн. на придбання медикаментів для надання невідкладної допомоги в разі кровотечі в породіль та для лікування дихальних розладів у новонароджених. Проведено закупівлю легеневого сурфактанту (куросурф) для лікування дихальних розладів у новонароджених на суму 193,8 тис. гривень та препаратів для надання невідкладної допомоги в разі кровотечі в породіль на суму 200,5 тис. гривень, в цілому освоєно 394,3 тис. гривень.
В ході обговорення питань порядку денного начальник відділу моніторингу та розвитку охорони здоров’я ДОЗ ОДА Демчук Ліля Яківна зауважила, що в області демографічна ситуація дещо погіршилась у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Показник народжуваності зменшився до 10,6 на тисячу населення (у 2014 році 10,9), загальної смертності збільшився від 16,8 на тисячу населення до 17,5.
У державній політиці залишається незмінним пріоритетний розвиток первинної ланки охорони здоров’я. Створення Центрів ПМСД відповідає вимогам Закону України «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги», яким передбачено, що з 1 січня цього року єдиним надавачем первинної медичної допомоги мають бути ЦПМСД як юридично-самостійні заклади охорони здоров’я.
В області створено 21 юридично-самостійний Центр ПМСД. Відсутні такі центри в містах Хмельницькому та Нетішині. Частка бюджетних видатків на функціонування центрів ПМСД в цілому по області склала 29,7% від загальних видатків на охорону здоров’я. Сьогодні при обмеженні фінансового ресурсу завданням є подальша раціоналізація ліжкового фонду, збереження доступності стаціонарної допомоги для населення, підвищення її якості та ефективності.
В закладах області функціонує 10425 ліжок цілодобових стаціонарів, що становить 80 на 10 тисяч населення, у т.ч. 240 ліжок СМСЧ № 4 м.Нетішина (це 65,3 на 10 тис.нас. при нормативі 50), 110 ліжок Шепетівської і 50 – Гречанської залізничної лікарні. В структурі ліжок зростання потреби в паліативній та хоспісній допомозі зумовлене цілим рядом об’єктивних причин: постарінням населення, поширенням частки тяжких невиліковних хвороб (онкологічних, серцево-судинних, нейродегенеративних, ВІЛ-інфекції, туберкульозу тощо), які супроводжуються хронічним больовим синдромом, важкими розладами життєдіяльності та обмеженим прогнозом життя. В ЛПЗ області зареєстровано 93 таких ліжка . «Робота з розвитку хоспісної допомоги в області потребує продовження» – підкреслила доповідач.
Також Демчук Лілія Яківна докладно зупинилась на надання екстреної медичної допомоги. У 2015 році до мережі обласного центру екстреної медичної допомоги т амедицини катастроф (ЕМД та МК), що функціонує вже третій рік, додано і Нетішинську підстанцію. При дефіциті до нормативу відповідно до кількості населення 31 бригади ЕМД у цьому році розгорнута лікарська бригада в Віньковецькому районі. У Білогірському та Старосинявському районах відсутні лікарськи бригади.
У I піврічі року звернулись за екстреною медичною допомогою понад 145 тисяч осіб. В структурі виїздів бригад частка екстрених викликів становить 90%. Бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги забезпечені лікарськими засобами та виробами медичного призначення в повному обсязі.
Показник своєчасності доїзду до хворого у місті 97,8% (у 2014 році – 94%) та 89,8% у сільській місцевості (2014 рік – 87.7%). Стан автомобільних не дозволяє в повній мірі виконати норматив.
Спеціалістами обласного центру ЕМД та МК проведено 20 процедур тромболітичної терапії та 650 дистанційних консультацій ЕКГ від бригад.
Здійснено 560 виїздів лікарів-консультантів центру в ЛПЗ області, де проведено 666 консультацій, прооперовано 61 хворого та транспортовано 29 хворих в обласні заклади.
Залишаються актуальними проблеми онкопатології, як за її пріоритетом в структурі загальної смертності, так і за доровартісним лікуванням цієї патології.
Має місце зниження рівня онкологічної захворюваності до 160 на 100 тис. нас., але вище обласного рівень онкозахворюваності населення Волочиського р-ну (233,2), Городоцького (225,0), Ярмолинецького (222,1). Найнижчі показники онкозахворюваності реєструються в Теофіпольському, Білогірському, Славутсь-кому районах та містах Нетішині і Кам’янець-Подільському (менше 117). Такі коливання пояснюються як віковим складом населення, так і рівнем діагностики онкологічних захворювань.
Водночас зареєстровано тенденцію до зростання кількості померлих від раку та, відповідно, показника смертності з цієї причини з 82,9 у 2014 році до 85,4 на 100 тис. нас.. Найвищі рівні смертності (на 100 тис. нас.) реєструються у Ярмолинецькому, Волочиському, Летичівському, Красилівському (понад 100) районах.
Епідситуація з туберкульозу має ознаки певної стабілізації – рівень захворюваності знизився за 6 місяців року на 3%. Зменшився показник захворюваності і смертності на ко-інфекцію (тубер-кульоз/ ВІЛ/СНІД) та загальної смертності від активних форм туберкульозу. Покращилося виявлення туберкульозу методом мікроскопії мазка – інформа-тивність склала 1,8% до обстежених (минулий рік 1,3%) і виявлено 67 мікобактеріовиділювачів. При цьому найнижча виявленість МБТ за мазком у Деражнянському і Старосинявському районах та м.Нетішині. Профілактичними флюорографічними оглядами охоплено з тисячі 294 особи, при цьому виявлено 51,8% хворих на туберкульоз. Але пересувною флюоротехнікою оглянуто на майже 13 тисяч менше аналогічного періоду минулого року. Разом флюоромобілі пропрацювали 519 робочих днів, навантаженість на 1 робочий день склала лише 49 осіб.
Враховуючи сучасні вимоги до чергового призову на військову службу та мобілізації у 2015 році наказом Департаменту № 94 затверджено персональний склад членів медичної комісії на обласному збірному пункті та відповідними наказами головних лікарів міських та ЦРЛ затверджено персональний склад членів медичної комісії на збірних пунктах міст та районів.
Проте в ході проведення медичних оглядів визнано недостатньою роботу цих медичних комісій, пов’язане з масовим направленням військовозобов’язаних районними військово-лікарськими комісіями на додаткове медичне обстеження на обласну комісію, що призвело до збільшення термінів обстеження громадян та перешкоджання зарахуванню їх у команди та направленню до військових частин. Департаментом було розроблено «Дорожню карту для військовослужбовців та інших учасників АТО в східних областях України щодо надання медичної допомоги у Хмельницькій області». Координація роботи з лікування та реабілітації учасників АТО покладена на обласний госпіталь ветеранів війни. Рішенням квітневої сесії обласної ради затверджена обласна програма соціальної підтримки осіб, які беруть (брали) участь в АТО, та членів їх сімей, які зареєстровані в області на 2015-2016 роки.
За період з початку АТО за оперативними даними до закладів охорони здоров’я області звернулось 255 військовослужбовців та добровольців, якім надано медичну допомогу, з них 190 госпіталізовано та 9 прооперовано.
Обласною МСЕК оглянуто 30 військовослужбовців Збройних сил України та 3 військовослужбовців Національної Гвардії України, з них 8 військовослужбовцям встановлена група інвалідності, 25 встановлено частку втрати працездатності та 8 визначено потребу у забезпечення виробами медичного призначення та санаторно-курортному лікуванні. Також за оперативними даними до ЛПЗ області звернулись 424 громадянина, які прибули з АРК та 3454 громадянина, в т.ч. 1859 осіб з Донецької та 1595 осіб з Луганської області. На сьогодні з їх числа на обліку перебуває 59 вагітних (39 вже народили). За показами організовано стаціонарне лікування 482 пацієнтам та амбулаторне – 981 та проведено майже 4 тисячі медичних оглядів і консультацій.
Організовано проведення медичного обслуговування, огляди, надання психологічної допомоги громадянам в повному обсязі; передбачено спрощений механізм огляду МСЕК та складання, у разі необхідності, індивідуальної програми реабілітації інваліда; оперативно здійснюється прийом зазначених громадян в закладах охорони здоров’я за місцем їх тимчасового перебування та взаємодію з відповідним органом за постійним місцем проживання таких громадян.
За оперативними даними в області проживає 163 переселенців, які потребують забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення в рамках державних програм.
Під час розгляду запланованих питань головні лікарі проінформували про підсумки підпорядкованих їм лікувально-профілактичних закладів. В ході обговорення питань порядку денного директор Департаменту Яків Миколайович Цуглевич зауважив, що медична галузь потребує змін, які очікуються в державі. На сьогодні слід забезпечити виконання всіх передбачених діючими вимогами завдань. Прошу усунути зазначені недоліки організації та надання медичної допомоги населенню регіонів для покращення здоров’я населення області.
З вищеназваних питань колегія прийняла відповідні рішення.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*