Реверс газу з країн Європи дозволяє Україні відмовитися від російського палива

Позаштатний експерт з питань енергетики Центру Разумкова Михайло Гончар у коментарі виданню «Новое время» пояснив, чому російський «Газпром» несподівано продовжив на три місяці дію знижки на газ для України.

Жодної доброї волі, жодного альтруїзму тут немає. Це взагалі не знижка, «Газпром» не втрачає жодного цента, це всього лише так зване нестягування експортного мита.

Цей крок — результат краху політики, яку проводив Кремль, використовуючи «Газпром» як інструмент політичного впливу. У підсумку вони побачили, як втрачають український ринок. Торік об’єм імпорту газу з Росії виявився безпрецедентно низьким за всю історію російських газових відносин — всього лише 14,5 млрд. кубометрів. Це практично втричі менше, ніж ще кілька років тому.

Росія втрачає частину ринку і в Україні, і в ЄС. Зараз вони побачили, що технічні можливості України для реверсу газу з Європи перевищують потреби нашого імпорту. Тобто ми можемо взагалі нічого не імпортувати з Росії, враховуючи потужності реверсу з Польщі, Словаччини та Угорщини.

Росіяни програють конкурентну гру європейським постачальникам газу, тому у них немає іншого виходу, окрім як знижувати ціну на газ. Більше того, газові ціни на ринку рухатимуться по низхідній — у другому кварталі ціна буде нижча, ніж у першому, у третьому нижча, ніж у другому, у четвертому вона впаде ще нижче. Ціна газу повторює динаміку цін на нафту за останній рік.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*