Росія спробує здобути сухопутний коридор до Криму на договірних засадах

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський у коментарі виданню «Новое время» розповів про відведення важкого озброєння від лінії зіткнення на Донбасі, а також про можливі плани Росії зі здобуття сухопутного коридору до Криму.

4 березня штаб АТО повідомив про початок другого етапу відведення артилерії від лінії розмежування з бойовиками на Донбасі. Звичайно, ми взяли на себе зобов’язання відповідно до меморандуму «Мінськ-2» і повинні показати, що їх виконуємо. Початок відведення важкого озброєння необхідний, аби українську сторону не можна було звинуватити у відсутності прагнення до миру.

А ось темпи і обсяги відведення озброєння визначаються оперативною ситуацією у районі бойових дій. Про повне виведення озброєння не йдеться: всі прекрасно розуміють, що сторона противника порушує перемир’я, а в бойовиків йде перегрупування сил. Не потрібно думати, що в Генштабі сидять дурні, які всього цього не бачать.

Швидше за все, відведення артилерії здійснюють так, щоб у разі потреби її можна було якнайшвидше повернути туди, де спостерігається скупчення російсько-сепаратистських сил.

Для того, щоб захистити солдатів, які залишаються без підтримки артилерії, також проводяться відповідні заходи. Президент вже заявив, що ведеться будівництво оборонних фортифікаційних споруд на всій лінії фронту, щоби, по-перше, уповільнити просування противника, а по-друге, захистити особовий склад.

У цьому плані, зрозуміло, нам дуже допомогло би постачання оборонного озброєння з інших країн, зокрема зі Сполучених Штатів. На жаль, про це поки говорити не доводиться.

При цьому ризик нової ескалації зберігається. Оскільки всіма цими угрупованнями на Донбасі керує Росія, талановитих воєначальників там вистачає, і наступний наступ, швидше за все, здійснюватиметься відразу у декількох напрямах, аби роздерти наші сили, яких все-таки недостатньо, щоб забезпечити оборону на протяжності всієї лінії фронту.

Почати можуть з удару на північ від Донецька або з боку Луганська, а після того, як ми перекинемо туди свої сили, організований і добре підготовлений наступ піде у маріупольському напрямі в бік Криму. Це не обов’язково буде атака на сам Маріуполь, головне — південний вектор. Напасти можуть і на Бердянськ в обхід Маріуполя. Основний удар, швидше за все, відбудеться в межах цього плацдарму.

Річ у тому, що навряд чи Путін збирається пробивати коридор до Криму силоміць. В такому разі коридор доведеться захищати, а для цього необхідні куди більші угруповання російських військ, ніж ті, які зараз знаходяться на Донбасі. Але іншим способом захоплені силоміць території Росії не втримати.

Російський президент може розраховувати на те, що після інтенсивної атаки і нових втрат він змусить нас сісти за стіл переговорів і вже на договірних умовах добитися від України виділення йому сухопутного коридору до Криму. Тоді його взагалі не треба буде захищати.

Захід, звичайно, називав Маріуполь «червоною лінією». Але встановлені Заходом лінії переступалися вже стільки разів, що їх ніхто не сприймає серйозно. Так і Маріуполь може стати черговою лінією, яку Путін переступить не задумуючись, а Захід за це всього лише погрожуватиме йому пальцем.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*