Як паніка на світових біржах може вдарити по Україні

Події в Китаї навряд чи призведуть до різких коливань курсу української валюти. А ось в довгостроковій перспективі криза в Китаї може знизити обсяги українського експорту – насамперед, у сфері металургії.

Про це пише видання Апостроф, передають Патріоти України. Інвестори усього світу стурбовані перспективами китайської економіки в другому півріччі 2015 року. Паніка з цього приводу виявилася у вигляді різкого обвалу індексів азіатських і західних фондових бірж у понеділок, 24 серпня.

Так, фондовий індекс S & P500 на початку торгів впав на 5% до 1872,72 пункту, промисловий індекс Dow Jones опустився на 6% і досяг позначки 15470,34 пункту, високотехнологічний NASDAQ – на 7,7% і опинився на рівні 4343,86 пункту . Ситуацію ускладнили ще й події, пов’язані з видобутком нафти в світі, а саме – зі збільшенням видобутку “чорного золота” Іраном і відмовою від скорочення видобування Саудівською Аравією.

У підсумку, ціни на нафту марки Brent опустилися напередодні нижче $ 44 за барель. Слідом за світовими майданчиками з дешевшою нафтою і здешевленням рубля падіння показували і російські індекси. Доларовий РТС впав на 5,34% до 721,69 пункту, а MICEX опустився на 2,06% до 1629,04 пункту.

Через обвал фондових ринків день 24 серпня 2015 у світі охрестили “чорним понеділком”. Незважаючи на це, на думку зарубіжних експертів, ситуація не повторить подій 2008 року, які заклали фундамент глобальної фінансової кризи. Що стосується України, то, на думку головного фінансового аналітика рейтингового агентства “Експерт-Рейтинг” Віталія Шапрана, у короткостроковій перспективі наша країна не відчує на собі наслідків обвалу на світових фондових біржах.

“Наш фондовий ринок швидше мертвий, ніж живий. Це одна з переваг даної ситуації”, – іронізує співрозмовник видання. За його словами, на стабільність гривні ситуація в Китаї також не повинна надати прямого впливу: “Коливання, звичайно, можливі, але що сьогодні переважить на торгах – позитивні чутки про наявність домовленостей між Мінфіном і кредиторами про списання 20% боргу або негативні тренди на сировинних ринках?”.

Керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій також вважає, що в найближчій перспективі стабільність національної валюти залежить від того, наскільки вдало Мінфіну вдасться провести реструктуризацію зовнішнього боргу, а точніше – від того, яку суму вдасться списати.

“Криза, що частково трапилася на біржах, на руку нашому Мінфіну. В умовах, коли всі індекси падають, набагато простіше домовлятися про умови реструктуризації. Самі інвестори розуміють, що на всіх фронтах отримують збитки. Тому психологічно зараз їм простіше погодитися на більш великі списання”, – пояснив Паращій.

Але в довгостроковій перспективі Україна, що має сировинну експортну модель, ризикує зіткнутися з низкою проблем. На думку Віталія Шапрана, якщо протягом півроку ситуація в Китаї не зміниться, це може позначитися на обсягах українського експорту.

Експерт не виключає, що через девальвацію юаня і зниження ділової активності в КНР китайці почнуть експортувати метал, який призначався для внутрішнього ринку. Але ціни на чорні метали обваляться не тільки і не стільки через це. “Скоротиться попит з боку країн Близького Сходу, які традиційно ведуть великі обсяги закупівель будівельного асортименту, а це якраз наша спеціалізація.

Єдиний захист для України від проблем з експортом – це те, що частина експорту гарантована Arcelor Mittal. Це глобальна компанія, яка продає метал, зокрема – в США та Індію. Можна сподіватися, що в даному випадку збут буде забезпечений. Що ж стосується гірничо-збагачувальних комбінатів, залізорудної сировини, то не впевнений, що тут чекають якісь перспективи”, – говорить Віталій Шапран. Ще один співрозмовник видання з фінансових кіл звернув увагу на те, що порівнювати нинішню ситуацію з подіями семирічної давності – непопулярно, оскільки це розпалює паніку на тлі і так нестабільної ситуації в Україні.

“Привід для кризи може бути іншим, ніж у 2008 році. Але суть та ж – ризик різкого падіння обсягів експорту”, – зазначив співрозмовник. Олександр Паращій також вважає, що в довгостроковій перспективі події на фондових біржах Китаю та інших країн не можуть обійти Україну стороною.

“Інвестиції в Україну, як мінімум, можуть не рости, навіть якщо країна буде проводити реформи, згідно з узятими на себе зобов’язаннями”, – вважає експерт. З іншого боку, економічна криза в Україні розпочалася задовго до проблем на світових сировинних ринках. “Найімовірніше, у нас гірше може і не бути. Але от відновлення економіки, швидше за все, затягнеться. Воно, можливо, почнеться не в кінці нинішнього року, а в середині наступного”, – допускає Паращій.
Джерело: http://patrioty.org.ua/kudi-girshe-yak-panika-na-svitovih-birzhah-mozhe-vdariti-po-ukrayini/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*