Як позбутися боргового зашморгу?

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у коментарі виданню «Новое время» поділився своїми міркуваннями з приводу можливості реструктуризації зовнішнього боргу України.

Україна розпочала переговори про реструктуризацію зовнішнього боргу. Якщо з кредиторами вдасться домовитися, це допоможе знизити граничне навантаження на нашу економіку і зменшити суми боргів, які слід виплатити найближчим часом.

Боргова проблема сьогодні є однією із найсерйозніших. Вирішити її можна або шляхом залучення додаткових ресурсів (у вигляді міжнародної фінансової допомоги), або через зміну боргової структури.

Найбільш вірогідний варіант — відстрочення виплат. Не думаю, що в переговорах з кредиторами варто вести мову про зменшення боргу. Я не хочу втручатися у стратегію і тактику урядових переговорів, але навіть просте продовження термінів виплати основної суми було би достатнім для поліпшення економічної ситуації в Україні.

Якщо поглянути на нашу історію, то можна відзначити: які б важкі часи не переживала Україна, вона завжди своєчасно сплачувала за рахунками. Це непогана характеристика, яка може стати аргументом на нашу користь під час переговорів з кредиторами. Тому, як мені здається, не дуже розумно намагатися відразу зменшити основну суму боргу — на це інвестори можуть просто не погодитися.

Є ще один проблемний момент. Як правило, коли влада говорить про реструктуризацію боргу, вона стверджують, що борг Росії, виданий нам у грудні 2013 року, буде виплачений вчасно. І ось тут можуть виникнути питання: чому одна країна отримує, умовно кажучи, привілеї, а іншим доведеться самим іти на поступки? Я, звичайно, не даю рекомендацій, але питання реструктуризації вельми складне, і російське питання може створити нам додаткові труднощі.

Але те, що уряд активно взявся за реструктуризацію, і з’явився шанс, що нам удасться відстрочити виплати, радує.

Також було би добре, якби вдалося трохи зменшити процентні виплати. Це вже дало би позитивний результат і допомогло б стабілізувати економіку. Але наскільки вдасться знизити відсотки — окреме питання. Це вже технічні деталі, які вирішуватимуться у процесі переговорів.

Головне, щоб інвестори виявилися готовими зробити принциповий крок назустріч Україні.

1 Comment on Як позбутися боргового зашморгу?

  1. как же можно, к примеру, бюджетнику, или пенсионеру, избавиться от долгов, если отложенное “на черный день” украли подобные Дельта банкам аферисты? И, судя по тенденции, никто не собирается их привлекать. А журналистам куда денежнее писать о Коломойском, чем об ограбленных соотечественниках

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*