Якщо уряд втратить довіру суспільства, то жодні реформи не будуть ефективними

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у коментарі мережевому виданню «Репліка» дав оцінку діяльності парламентської коаліції та Кабінету міністрів України.

Насамперед, суспільство очікує позитивних змін, які повинні відбутися після реалізації заявлених реформ. А вони чомусь затримуються.

Оцінюючи роботу Кабінету міністрів важливо відзначити, що Арсеній Яценюк зумів домовитися з МВФ з приводу кредиту. Незважаючи на низку перешкод, поза сумнівом, це успіх. Коли влітку минулого року розглядалося продовження програми stand by, виходили з того, що військовий конфлікт на Сході завершиться впродовж трьох-чотирьох місяців. У підсумку відбулося загострення й істотне погіршення ситуації. Але уряду вдалося втримати економіку від повного розвалу.

Всупереч усім складнощам, відбувся опалювальний сезон, хоча на початку зими не раз звучало таке поняття, як «віялові відключення», але були прийняті необхідні заходи для мінімізації таких збитків. Не було зростання заборгованості за оплату Росії за газ і енергоресурси.

Також не можна забувати про те, що в деякій мірі вдалося знизити гостроту банківських банкротств. Так, присутні проблеми, пов’язані з постійним рефінансуванням центральної банківської системи, частина банків збанкрутіла, але, проте, найбільші все-таки залишилися платоспроможними. Це дало можливість не допустити «принципу доміно» в розширенні банкротства банківської системи, яка продовжує працювати і забезпечує платоспроможність.

Це декілька прикладів, що свідчать про те, що Кабмін все-таки втримав економіку від краху. У роботі Верховної Ради і Кабінету міністрів є й істотні проблеми, про які потрібно говорити, аби надалі виправляти помилки, але переходити зараз на позицію «все погано, все пропало» — неправильно.

Парламентська коаліція і Кабінет міністрів, незважаючи на численні складнощі, продовжують працювати в кардинально інших умовах, і при цьому вони не допускають глобального обвалу і розвалу. Звичайно, бувають різні обставини, але ймовірно, Кабмін в найближчий рік працюватиме і далі (тим більше, прийнята програма уряду).

Спочатку у політичних гравців прослідковувалося нерозуміння і відсутність єдності. Зараз координація погоджень піднялася на якісніший рівень. Надалі важливим є її поліпшення, але для цього необхідні реформаторські зусилля. Є відчуття того, що влада починає повторювати помилки минулого – активно виявляються бізнес-інтереси, зокрема в ухваленні тих чи інших економічних і політичних рішень.

Не можна допускати внутрішніх провокацій. Навіщо викликати главу НБУ Валерію Гонтареву до парламенту, щоб зривати її виступ? Зрозуміло, що її виступ не мав у собі як такого конструктиву, але політичні гравці в наших умовах навіть не спробували знайти яких-небудь інших рішень. Важливо, щоби внутрішні конфлікти не переростали у провокаційні заяви.

За новообрану владу люди голосували свідомо, і вкрай небажано, щоб зараз вона мала рейтинги критичного рівня. А в суспільства вже накопичується втома і розчарування від обіцянок, які, як правило, нічим не підкріплені. Відповідно, істотно знижується довіра до влади, і якщо довіра ще впаде, то які б хороші і правильні кроки влада не намагалася реалізовувати, вони вже не будуть результативними.

Всіх цікавить питання: що буде далі? Але це залежить від того, чи будуть зміни на краще, чи стане влада пояснювати населенню свої рішення — чому вона робить саме так і не інакше. Замість розмов про курс, які без належного аналізу перспектив абсолютно безглузді, краще зрозуміти, чи прийматимуться заходи стосовно соціального захисту.

Реалістичність дій і змін, які можуть оцінити громадяни — це і є необхідні умови для подальшого руху. Тим більше, зараз з’являється певний економічний базис для починань — ми отримали кредит від Міжнародного валютного фонду, до того ж не виключена додаткова фінансова допомога.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*